Spôsobí Čína náhly prepad ceny Bitcoinu?

Nedávne pohyby ceny Bitcoinu boli najmä o Číne. Väčšina obchovaného objemu Bitcoinu sa realizuje v Yuane, mene čeliacej vyhliadkam na rýchlu a zbesilú devalváciu. BTC/USD pár zamrzol v zóne nízkej volatility v ostatných týždňoch, čo mnohých obchodníkov privádza do zúfalstva. Čo nás teda čaká?

 

Arthur Hayes, šéf platformy Bitmex obchodujúcej Bitcoin futures kontrakty, predpovedá, že “Čínska centrálna banka pošle CNY kade ľahšie jeho devalvovaním o 5 – 10%.” Podľa neho sa tak stane počas blížiacich sa sviatkov Nového roka, keď neexistuje riziko okamžitého odlivu kapitálu.

 

“Ak sa pozrieme na históriu monetárnej politiky, centrálne banky a vlády radi zavádzajú závažné zmeny v menovej politike počas víkendov alebo bankových prázdnin. Čínska ľudová banka má vcelku šťastie, sviatky Nového roka znamenajú výbornú príležitosť na masívnu devalváciu Yuanu a zníženie úrokových sadzieb bez hrozby odlivu kapitálu. Čínsky bankový systém a kapitálové trhy budú zatvorené v období 7.-13. februára. Počas tohto obdobia sa celý tamojší finančný svet zastaví. Centrálna banka tak bude mať neomedzenú možnosť usporiadať beztrestný hon na driemajúci kapitál.”

 

MSQ3KBGu

A čo to všetko znamená pre BTC/USD špekulátorov? Pozrite sa na graf (nie z mojej dielne) a premyslite. Dobre, pomôžem vám, ak by to nebolo zrejmé. Prvá fáza devalvácie Yuanu bola sprevádzaná rýchlym zošupom ceny BTC/USD nasledovaným dlhodobejšou (dva mesiace) konsolidáciou ceny v rozmedzí 50 USD. Potom prišla obrovská nákupná rely.

 

Druhá fáza devalvácie Yuanu už začala, hoci nie v nejakej masívnej miere. Ak má Hayes pravdu, najväčšie škody v tejto etape by mali prísť počas druhého februárového týždňa. To by mohlo stlačiť cenu BTC/USD na úroveň 330-350 dolárov alebo aj menej v prípade bleskurýchleho špiku. Potom by mohla prísť konsolidačná fáza a potom… veď viete: až na Mesiac! Ibaže by nie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *