Snowden, bitcoin, privátnosť, cenzúra

Snowden: Bitcoin vznikol, aby sme nemuseli žiadať o povolenie

Hlavným vystupujúcim na nedávnej bitcoin konferencii v Amsterdame bol Edward Snowden. Teda človek, ktorý pred 10 rokmi verejne upozornil na praktiky špehovania ľudí štátnymi agentúrami v spolupráci s firmami. Ako to už chodí, to, čo v tom čase mejnstrím považoval za konšpiračné teórie, sa dnes berie ako samozrejmosť. A miera straty súkromia sa prehĺbila aj v peniazoch.

„Veľa ľudí v bitcoin komunite hovorí iba o cene. Ako by to bola jediná vec, ktorá ich zaujíma. Nemyslím, že cena by mala byť tým hlavným bodom záujmu. Žiaľ, pohľad na bitcoin ako novú technológiu, nekonkuruje prvému aspektu. A z toho mám obavy. Pretože súčasný svet končí a my sa hráme,“ vraví.

Podľa Snowdena existuje mnoho ľudí, ktorí sa držia kréda „budúcnosť a šťastie alebo hrob“. No nejdú s vlastnou kožou na trh. „A tých pár, ktorí sú tak ochotní spraviť, to nedokáže dotiahnuť do konca. Ľudia musia vidieť, že to myslíte naozaj.“

Ľudia aj z bitcoin komunity sa podľa neho stávajú čoraz pohodlnejšími. No popri väčšom komforte by nemali zabúdať, že sú súčasťou oveľa vyššej hry. Hry o budúcnosť sveta, v ktorej bitcoin je jednou z najsilnejších zbraní.

„Nezáleží na ETF. Ani nechceme, aby takýto nástroj hýbal cenou bitcoinu. Pretože je to forma podriadenia sa. Musíme sa pozerať na zásadnejšie veci, ktoré sú komplikovanejšie, nekomfortné, riskantné, ale nevyhnutné.“

Coinjoin ako prejav neslobody

E. Snowden si myslí, že bitcoin, rovnako ako celý svet, má problém s privátnosťou, ktorý stále nie je vyriešený. „Spravíme coinjoin, 200 mixovacích kôl a všetko je v poriadku? Teší ma, že je to možné. Ale to nie je to, čo hľadáme pri úniku z tyranie. Cieľom nie je ráno vstať a nemusieť si pýtať povolenie, aby sme mohli interagovať so spoločnosťou.“

„Používame VPN služby, blokovanie reklám, bezpečný softvér, atd… Ale to nie je cieľ. Je to prospešné iba pre úzky okruh ľudí. Riešenie musia používať masy ľudí. Čím exkluzívnejšou sa spoločnosť stane vzhľadom k vyžadovanému stupňu poznatkov, tým menej početná takáto spoločnosť bude.“

„Ak potrebujeme notárom potvrdené foto pre vládcov na Manhattane, aby sme dokázali našu identitu alebo pôvod peňazí, aby sme mohli použiť vlastné prostriedky, to nie je sloboda. Používanie coinjoin a dalších nástrojov je dôkazom neslobody.“

Nemusieť žiadať o povolenie

Riešením má byť poskytovanie decentralizovaných a defaultne privátnych riešení. A prestať žiadať o povolenie niečo spraviť. So vstupom inštitúcií do bitcoinu síce začne prúdiť oveľa viac peňazí, čo sa prejaví na cene, no s tým súvisí aj „ohýbanie“ narábania s bitcoinom.

„Pricháza aj väčší tlak týchto inštitúcií z Manhattanu a snaha o vaše podriadenie sa procesom, ktoré neovládate a nemôžete ovplyvniť. Preto sa treba sústrediť na to, čo môžeme ovplyvniť. A je toho veľa.“

„Kedy začneme autoritám odnímať autorizáciu? Pretože to je to, prečo vznikol bitcoin. Nemyslím, že svet je pripravený na to, kam smerujeme. Ale mal by byť a môže byť. Stále vznikajú nové vzrušujúce veci, ako napríklad Nostr.“

„Nielen preto, že je problém s cenzurovaním slobody prejavu, odstraňovaním používateľov s nesúhlasným názorom z platforiem. Nostr sa snaží už od začiatku integrovať slobodu vyjadrovania a výmeny v podobe otvorených okamžitých platieb. To je myšlienka, ktorá mení svet.“

„Starý svet končí. No my už teraz vieme, ako dalej pri vytváraní sveta nového. Tak hor sa do toho,“ dodáva Snowden optimisticky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *