Prognózovanie ceny Bitcoinu patrí k silvestrovskej zábave

Prognózovať vývoj ceny a najmä presnú hodnotu na akékoľvek obdobie dopredu je zábava a detská hračka pre tých, ktorí radi kreslia, počítajú, odhadujú. A návnada pre naivných špekulantov nazdávajúcich sa, že úspech závisí iba od toho, či dokážu správne určiť vývoj.

Tento článok nebude venovaný mýtu, že obchodovanie je založené na predpovedaní ceny. Iba sa pozrieme na to, ako si viedli prognózy spred roka.

Z oslovených respondentov, ktorí sa odvážili uviesť konkrétne číslo, sa javí byť najbližšie Ivan Tello: “Po dokočení medvedej vlny je ďalší cieľ na 600 Usd. Elliotove vlny sa nezameriavajú na časový odhad, no tých päť vĺn vyzerá veľmi euforicky. Myslím, že cena môže dosiahnuť 600 za menej ako tri mesiace. Potom nastane ostrá korekcia a cena môže spadnúť naspäť k 350. Rok 2016 bude najlepším rokom pre Bitcoin. Cena by mala testovať a nakoniec prekonať historické maximum 1200 Usd, ale nemôžem povedať, že to bude v decembri 2016.”

Cena síce dosiahla 600 o viac ako tri mesiace a potom vystúpala až k 800 Usd a následne spadla iba ku 470. Ničmenej, rok 2016 bol najlepším pre Bitcoin. Cena už prekonala rekordné maximá u všetkých ostatných mien a nebyť silného dolára, rekord by tu už tiež bol prekonaný.

Asi najvtipnejšie reaguje na otázky ohľadom vývoja ceny Andreas Antonopoulos, známy svojim vyhýbavým postojom k hádzaniu konkrétnych cifier: “Cena pôjde nahore. Potom pôjde dole. Potom hore, dole, dole, hore, dole, hore, hore, dole a nakoniec hore. Časové rozpätie týchto pohybov sa bude líšiť, od jednej minúty až po desaťročie. Veľa šťastia.”

A ešte jedna stará pravda: “V tradingu nie je dôležité mať pravdu, teda vedieť odhadnúť smer pohybu ceny, ale zarobiť na tom.” To sú dve odlišné veci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *