Päť fáz k pochopeniu bitcoinu

1. fáza: Opovrhovanie. Ani nie odmietanie, ale opovrhovanie. Táto vec má byť peniazmi, no nevykazuje žiadne znaky peňazí tak ako ich poznáme. Nie je to hmotné. Nevydáva to štát ani to nie je odvodené zo vzácneho kovu.

 

2. fáza: Nedôvera. Každý deň čítate noviny a už veľa článkov vás presvedčilo, že bitcoin je skutočný, že nejakí podnikatelia vrátane dvojičiek Winklevossovcov, ktoré stáli pri zrode Facebooku, očakávajú z neho veľké zisky. Ale podrobnosti nedávajú zmysel. Bitcoin získate vyriešením matematického problému? Nie? Tým, že necháte počítač vyriešiť matematický problém? Ako to len môže fungovať? V tomto štádiu sa vám preháňajú hlavou slová ako pyramídová hra a tulipmánia.

 

3. fáza: Zvedavosť. Pokračujete v čítaní. Začína byť jasné, že mnohí ľudia, dokonca aj zdanlivo tí pri zmysloch, ako napríklad internetový pionier Marc Andreessen, ľudia s historickou reputáciou mať pravdu v tejto oblasti, sú tým úprimne nadšení. Ale načo všetok ten hurhaj? Dobre, sú to digitálne peniaze, môžu fungovať, no čo to prinesie bežným ľuďom? A prečo sú ľudia z toho tak nažhavení?

 

800px-Bombeta_de_Llum

 

4. fáza: Kryštalizácia. Táto fáza je zlomová. Vyberte akúkoľvek metaforu chcete-môžete to nazvať okamihom ohromenia, momentom rozsvietenia žiarovky v hlave, užasnutia – je to bod uvedomenia, ktorý zasahuje každého, kto strávil s digitálnymi menami nejaký čas, hoci aj ostáva skeptický kvôli prekážkam na ceste k ich akceptovaniu. Niektorí ľudia s ktorými sme sa rozprávali, hovorili o neschopnosti spať niekoľko dní, dôkladne skúmajúc každé slovo, ktoré o bitcoine dokázali nájsť. V hlave vám kryštalizuje úplne nový spôsob ako môžu veci fungovať.

 

5. fáza: Akceptovanie. Nie je ľahké si to všetko v hlave usporiadať, no tak je to vždy pri každej veľkej idei. To najpodstatnejšie je, že aj keby bitcoin nerástol ďalej, keby sa žiadna z iných altcoin kryptomien neujala a niekoľko stoviek týchto bitcoinu podobných kryptomien s ich špecifickými vlastnosťami a výstrelkami neexistovali, videli sme spôsob robenia biznisu, ktorý je rýchlejší a lacnejší, ktorý vynecháva sprostredkovateľa a rentiera, oslovuje milióny ľudí bez bankového účtu a každému poskytuje nástroj na riadenie svojich vlastných financií a biznisov, ktoré predtým neexistovali. Ak si to raz uvedomíte, už nie je cesty späť.

 

Zdroj: Reddit

Foto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *