Nákup. Bitcoin obchody (týždeň 9)

Systém, podľa ktorého obchodník vstupuje a vystupuje z obchodov, je dôležitá súčasť výbavy každého špekulanta snažiaceho sa ostať v hre aj o pár dní, týždňov, mesiacov, či rokov. Je to akýsi základný súbor pravidiel, ktorými sa špekulant riadi. Zároveň však treba povedať, že ani skvelý systém, historicky testovaný a s 90% úspešnosťou obchodov ešte neznamená, že obchodník bude dlhodobo úspešný. Jedným z kritických faktorov je totiž jeho dôsledná exekúcia.

Osobne preferujem jednoduché a jednoznačné systémy, s ktorými pri pohľade na graf okamžite vidím, čo chcem spraviť. Predať, kúpiť alebo čakať. Grafy preplnené indikátormi, pestrofarebnými kresbami a všakovakými vzormi sú skôr kandidátmi na obrazové vernisáže ako nástrojom pomáhajúcim obchodníkovi rozhodnúť sa v danej chvíli. Ale je to individuálna záležitosť, takže ak vie niekto podľa takýchto výkresov fungovať a prináša to zisk, prečo nie.

Jeden zo systémov, ktoré dlhodobo používam, je založený na tzv. “price action”. To znamená, že ma zaujíma iba cena daného inštrumentu a jeho správanie na súčasnej alebo predpokladanej úrovni. Dôležitú úlohu tu hrajú suporty a rezistencie, od mesačných až po denné a intradenné grafy. Konkrétne úrovne vstupov a výstupov potom určujem na základe denných maxím/miním. Ale asi je to najlepšie vysvetliť na konkrétnom príklade.

Takže zhruba takýto je môj postup. Otvorím si graf BTC/USD s Bitfinex dátami na BitcoinWisdom. Pre ľahšie určovanie trendu používam pomalší a rýchlejší pohyblivý priemer (MA). Momentálne sa cena nachádza nad uvedenými priemermi a pomalšia čiara stúpa, čo svedčí o prevahe býkov a trende smerom nahor. Ďalej ma zaujíma tvar týždňovej sviečky a aj pár predchádzajúcich. Zatiaľ čo predchádzajúce dve boli pekné rastové s novými maximami, posledná má tvar kladiva, pričom neprekonala úrovne z predchádzajúceho týždňa. To znamená, že cena stagnuje a na trhu prevláda nerozhodnosť. Podľa tvaru sviečky sa ešte dá usúdiť, že počiatočnú snahu medveďov o výpredaj zastavili býci okolo suportu na 420. No títo nemali dosť síl na to, aby prekonali maximum z predchádzajúceho týždňa.

 

2902

 

Presúvam sa na denný graf, kde sa dá krásne vyznačiť suport 420, od ktorého sa cena počas týždňa niekoľko krát odrazila nahor. Vidím, že dlhodobý priemer smeruje nahor, modrý je nad ním, navyše cena zatvorila nad modrým (aj keď ten už nesmeruje jasne nahor), čo môže byť samo o sebe považované za nákupný signál. Navyše medvedia štruktúra, ktorá zrušila býčiu 15. januára, bola opäť vystriedaná býčou 20. februára, keď cena prerazila dovtedajšie maximum swingu na 428. Na základe tohto stanovujem náladu na trhu ako býčiu a aj môj bias smerom nahor. To znamená, že signál na nákup ma poteší viac ako signál na predaj. Neznamená to, že nebudem pripravený predávať. Bias potom určuje aj stanovovanie úrovní pre zatváranie ziskových obchodov. V smere trendu sú tieto úrovne vyššie ako opačne, respektíve nechávam tu cene viac priestoru pre rast.

Vyznačujem dôležité trendové línie, suporty a rezistencie, ktoré môžu ovplyvňovať vývoj ceny v najbližšom období a presúvam sa k určovaniu konkrétnych bodov k nákupu a predaju, stoplosov a výberu ponteciálneho zisku.

 
Nastavenie breakout systému je pomerne jednoduché. Vychádza z nedelnej sviečky. Maximum je na 437.89, bod nákupu bude teda pár pipsov nad, 438. Stoplos stanovujem vždy zhruba na 5 bodov, pričom pozriem ešte podrobnejšie grafy ako sa vyvijala cena na tejto úrovni aj v nedávnej, či dávnej histórii. Vidím, že 433 by mal byť dostatočný priestor, ak by cena chcela rásť. Mohol by som nastaviť stoplos trebárs na 435? Samozrejme, no tu musím počítať s prípadnými viacerými vstupmi, keďže je to vcelku tesná hodnota a pár krát môžem byť normálnou osciláciou trhu vyhodený z pozície.

 
Prechádzam k stanoveniu úrovní pre zatvorenie obchodu. To tiež vychádza spravidla z maxim, resp. minim týždňových, prípadne denných sviečok. Jediným vyšším maximom v tomto prípade je 451.60 spred 2 týždňov. Preto prvý profit take bude kúsok pred tým, 450. Ďalšou úrovňou je dlhodobá rezistencia v pásme 460-65, preto chcem zatvárať už predtým, niekde na 458. To zodpovedá aj historicky zvyčajnému 20 bodovému posunu v týždni.

 
Prechádzam k určovaniu úrovní pre predaj. Minimum v nedelu je na 422.10, čiže budem chcieť vstúpiť pod 422. Ale zároveň vidím, že minimum denných sviečok predtým bolo na 420, ktorá je zároveň silným suportom teraz, takže posúvam vstup na 420. A budem chceť vidieť jasne zatvoriť cenu pod touto úrovňou na 15 alebo 60 minútovej sviečke. Stoplos by mal ísť na 425, aj keď s týmto nie som úplne spokojný pri pohľade na price action v tejto zóne spred pár dní. Posúvam ho teda na 428. Prvý profit-take bude na 410 (tesne nad maximom spred 3 týždňov), druhý na 400 -nad minimom spred 2 týždňov a zároveň modrá čiara priemeru, ktorá bude suportom.

 
Keďže nemám radné nočné čínske seansy, dúfam, že sa v noci nič špeciálne neudeje a ak áno, že cena skoriguje k úrovni, kde budem môcť bezpečne (s jasne definovaným rizikom) vstúpiť a nie niekde hore/dole naháňať holubov po streche alebo chytať padajúci nožík.

 
Aha, ešte treba dodať, že tieto body platia po celý týždeň. Samozrejme, rovnakým postupom sa dajú stanoviť úrovne aj pre intradenné obchodovanie.

Ranná aktualizácia: Máme signál na nákup, takže chcem vstúpiť do pozície buy buď ihneď alebo počkať na korekciu k presnému bodu. Tá môže a nemusí prísť.

Leave a Reply

Your email address will not be published.