Ako poslať bitcoin bez internetu? Cez mesh sieť

Bitcoin predstavuje najväčšiu a najodolnejšiu decentralizovanú sieť na svete, úspešne odolávajúcu pestrej škále atakov už takmer dekádu. Jednou zo zraniteľností pri používaní bitcoinu a kryptomien (hoci nie ich základov fungovania) je však centralizovaná komunikačná sieť – internet. Ten je potrebný pre posielanie a potvrdzovanie transakcií všetkými uzlami v sieti.

Slabinou poskytovatelia internetového pripojenia

Ak ktokoľvek alebo čokoľvek, teda s najväčšou pravdepodobnosťou vlády (alebo niekto s ich súhlasom) alebo iné živelné pohromy, znemožnia alebo výrazne obmedzia používanie tejto komunikačnej siete, život používateľov kryptomien môže byť výrazne sťažený.

Miestni poskytovatelia internetových služieb (ISP) môžu blokovať bitcoin uzly, podobne ako pri BitTorrent užívateľoch. V súčasnosti závisí bitcoin sieť do veľkej miery práve na ISP poskytovateľoch, pričom často ide o monopoly v rámci daného územia alebo krajiny.

Decentralizované technológie napredujú pomaly

O potrebe decentralizovania komunikačnej siete bitcoinu sa vie a podnikajú sa prvé kroky. Bitcoinové transakcie v sieti už vysiela niekoľko satelitov na obežnej dráhe Zeme. Tie však zabezpečujú iba ich potvrdzovanie a neriešia, ako realizovať samotnú transakciu, teda poslať ju do siete. Projekt vysielania transakcií prostredníctvom krátkovlnného rádia spoluvyvíja aj Nick Szabo, ale zatiaľ produkt nie je pripravený pre reálne používanie.

Bitcoin platby bez internetu

Čo pripravené už začína byť, aspoň teda vo fáze spúšťania produktu na trh, je bitcoin mesh sieť. Ide o akési predĺženie internetu šíriaceho sa nie cez tradičné telekomunikačné siete, ale cez sieť vytváranú každým účastníkom, disponujúcim zariadením prijímajúce a ďalej odosielajúce signál s dátami.

Takéto zariadenia vyvíja aj spoločnosť goTenna a otestovala ich už napríklad v Portoriku pri výpadku telekomunikačných sietí v dôsledku hurikánu. Jediným spôsobom diaľkovej komunikácie v tomto prípade bola mesh sieť goTenna. Okrem zariadenia teda účastníkovi stačil nabitý mobilný telefón.

Ako poslať bitcoin bez internetu? GoTenna Samourai WalletFoto: goTenna

Samourai Wallet a goTenna

V týchto dňoch goTenna ohlásila spoluprácu s bitcoin peňaženkou Samourai Wallet. Integrácia umožní posielať bitcoin platby aj bez pripojenia k internetu. Stačí mať k dispozícii dané zariadenie v cene zhruba 180 dolárov a bitcoin peňaženku. Nie že by internet nebolo úplne treba. Posledný uzol mesh siete musí byť pripojený k samotnej bitcoin sieti, aby sa platba realizovala. A to bez internetu možné nie je.

Bitcoin peňaženka Samourai Wallet je už od vzniku pred pár rokmi zameraná na rozvíjanie funkcionalít súvisiacich so zachovávaním súkromia a odolnosťou voči cenzúre. Svojich používateľov si nachádza aj napriek tomu, že vývoj je ešte v alfa verzii. Spojenie s mesh sieťou určite prinesie ešte viac používateľov a keďže goTenna je zlúčiteľná prakticky s každou mobilnou peňaženkou, možno očakávať, že časom sa pridajú ďalšie.

[gourl-lock img=”image1.jpg”]

Sieť odolná voči cenzúre

Mesh sieť goTenna má predstavovať výrazne odolnú sieť. Simulácie spoločnosti naznačujú, že na efektívne fungovanie postačuje menej ako 25 náhodne umiestnených uzlov na území zhruba 5×5 kilometrov. Iné mobilné mesh technológie vraj vyžadujú stovky takýchto uzlov v podobne veľkej oblasti.

“GoTenna ponúka voči cenzúre odolnejšiu alternatívu. Zakryje informácie o tom kto ste a kde sa nachádzate v momente realizovania transakcie. Výsledkom bude pevnejšia a decentralizovaná sieť,” tvrdí Richard Myers z goTenna.

“Odolnejšie komunikačné siete sú tie, ktoré majú k dispozícií viacero alternatív a môžu zahŕňať napríklad nie tak bežné kanály ako satelity, siete pagerov, amáterských rádií a súkromných mikrovlnných spojení.”

“Žiadna konkrétna sieť nie je riešením pre všetko, ale budúcnosť komunikácie zahŕňa peer-to-peer vrstvu. Telefóny v súčasnosti neumožňujú to, čo goTenna. Ale dokážeme, že by toho mali byť schopné,” vraví zakladateľka goTenna Daniela Perdomo. “Ak chceme, aby sa ľudia spoliehali na bitcoin alebo iný decentralizovaný finančný systém, miestne komunikačné siete musia byť maximálne odolné.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *