ako ťažiť bitcoin

Oplatí sa ťažiť bitcoin?

Na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď: Nie. Ak túžite po dlhšej odpovedi a chcete sa dozvedieť niečo viac o ťažbe bitcoinu, čítajte ďalej.

Ako ťažiť bitcoin

Dolovanie alebo ťažba bitcoinov je v podstate overovanie správnosti realizovaných transakcií v sieti. Každý presun bitcoinov v ľubovoľnej sume na inú adresu je transakciou, ktorú musia ťažiari potvrdiť. Aby sa napríklad nemohlo stať, že daná suma bude minutá dvakrát. Potvrdením sa transakcia zapisuje do bloku, ktorý si možno predstaviť ako nejakú transparentnú účtovnú knihu. Pospájaná reťaz týchto blokov tvorí tzv. “blockchain”.

Princíp ťažby bitcoinu je vysvetlený aj v tomto videu:

Čím ťažiť bitcoin

Ťažiari používajú pri overovaní komplikovaných matematických výpočtov, teda potvrdzovaní transakcií, výpočtovú techniku, čiže počítač. V prvých rokoch po vzniku bitcoinu k tomu stačil obyčajný osobný počítač a výkonnejšia grafická karta.

To už je dnes hlboká minulosť. Tým ako sa do tohto odvetvia dostávalo stal viac používateľov sa zvyšovala obtiažnosť siete. Veľké firmy prichádzali s čoraz výkonnejším hardvérom, ktorý sa označuje ako ASIC (Application Specific Integrated Circuit).

Kde ťažiť bitcoin – ťažobné pooly

S rastúcou obtiažnosťou siete je stále komplikovanejšie nájsť blok a zinkasovať odmenu v hodnote 12,5 BTC (súčasná odmena platná do ďalšieho algoritmom nastaveného zmenšenia). Čech Marek Palatinus, známejší pod prezývkou Slush, však prišiel s originálnym nápadom združiť viacero ťažiarov, teda aj výpočtovej sily, v tzv. “poole”. Jeho členovia sa o celkovú odmenu rozdelia.

Najväčšie bitcoin pooly, alebo už skôr farmy sa dnes nachádzajú v Číne. Tu sa vyrába väčšina ASIC zariadení. Dôvodom je aj lacná elektrina v porovnaní so západným svetom, čo je jeden z najdôležitejších faktorov pri ťažbe bitcoinov a kryptomien vôbec.

Medzi bitcoin pooly s najväčším podielom patria (v čase písanie tohto článku) AntPool, F2Pool, BitFury, BW.COM, BTCC Pool, ViaBTC, Slush, GBMiners, BTC.com, BitClub Network.

ako ťažiť bitcoin

Ako ťažiť bitcoin sám

V tomto prípade si zariadenie musíte zaobstarať sám. Asic miner možno kúpiť cez internet, napríklad cez online predajcu Amazon. Cena bitcoin minera sa pohybuje od pár stoviek až po pár tisíc eur. Najpredávanejšími modelmi sú Antminer, ASICMiner BE alebo Avalon. Cena Asic minera závisí najmä od parametrov ťažobného hardvéru, pričom rozhodujúcimi je výkon (hash rate) a spotreba elektrickej energie.

Nie všetci bitcoinoví nadšenci však majú priestor na umiestnenie bitcoin minera, nie sú dostatočne technicky zdatní pri inštalovaní a prevádzkovaní alebo proste nemajú záujem o takéto riešenie. Preto existuje takzvaný cloud mining. Spoločnosti ponúkajúce túto službu umožňujú na základe kontraktu zakúpiť určité množstvo hashovacieho výkonu a záujemcovi automaticky prichádza odmena do jeho bitcoin peňaženky.

Profitabilnosť tejto služby, rovnako ako ostatných spôsobov ťažby bitcoinu je však málokedy plusová. Okrem toho za mnohými takýmito internetovými stránkami sa skrývajú podvodníci, mámiaci peniaze od začiatočníkov s vidinou ľahkého zárobku. Žiaľ, toto už nie je cesta ako zarobiť bitcoin.

Oplatí sa ťažiť bitcoin?

Na záver to najpodstatnejšie. A návrat k jednoduchej odpovedi. Nie, ťažba bitcoinov nie je rentabilná. Obtiažnosť siete a vysoká hardverová náročnosť zmenili dolovanie bitcoinu bežným užívateľom na stratovú záležitosť. A to často aj v prípade lacnej elektriny alebo nulových nákladov na elektrickú energiu.

Ak neveríte, vyskúšajte viaceré kalkulačky výhodnosti bitcoin ťažby a presvedčte sa. V nich môžete meniť a kombinovať parametre podľa ľubovôle:

https://alloscomp.com/bitcoin/calculator

http://www.coinwarz.com/calculators/bitcoin-mining-calculator

A čo ťažba ostatných kryptomien ako je Litecoin, Ethereum, Dash, Monero alebo Zcash? Vzhľadom na menšiu rozvinutosť infraštruktúry a celkovo menší počet používateľov týchto kryptomien je pravdepodobnosť profitabilnosti vyššia ako pri Bitcoine. Treba si však vždy zistiť podrobnejšie informácie. Začať môžete napríklad tu: https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/

5 thoughts on “Oplatí sa ťažiť bitcoin?”

  1. ak sa bitcoin neoplatí ťažiť, tak rýchlo zanikne … Zatiaľ sa mu darí takže asi sa mýliš…

    1. Keď si myslíš, že sa to oplatí, smelo do toho! Zaobstaraj si mining vybavenie a po roku sa pochváľ s výsledkami. 🙂

  2. Genesis minig nespomina… Mne odtial chodi stale a to co som tam vlozila, uz sa mi vratilo…takze teraz na tom uz zarabam

  3. Ahojte, tak som skusal tie kalkulacky, pozrel som si ceny Miner HW (napr. AntMiner S9) pri vykone 14TH je tam navratnost cca. nieco vyse pol roka a potom cca 400USD mesacne zisk. Ved to je pekne, ci?

  4. Hoj všetci, či sa môžem vyjadriť tak si myslím že nevyplatí, skúšal som to asi 6 mesiacov a nevyťažil som nič, možno som lama, ale nakoniec som to vyriešiť elegantne, kartu som predal a za peniaze z karty som začal špekulovať s cenou, používam tohto obchodníka https://bitcoindata.org/blog/ a som max. spokojný.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *