Bitcoin sa stane oficiálnou menou v Salvadore

Bitcoin ako zákonné platidlo sa nepoužíva zatiaľ v žiadnej krajine na svete. Prvou sa môže stať stredoamerický Salvador. Tamojší tridsaťdeväťročný prezident Nayib Bukule nedávno vyhlásil, že chce bitcoin za oficiálne platidlo.

Salvador patrí ku krajinám, ktorých ekonomika je z významnej časti postavená na posielaní peňazí zo zahraničia. Objem remitencií dosahuje približne pätinu HDP krajiny. Takmer tri štvrtiny obyvateľov krajiny pritom nepoužíva bankový účet.

Za lepším životom do USA odišli dva milióny Salvadorčanov, ktorí svojim rodinám posielajú peniaze v objeme zhruba 6 miliárd dolárov ročne. Tieto platby však idú cez sprostredkovateľa, ktorý si strháva nemalú časť posielanej sumy. Platby často trvajú dlho a nefungujú vždy spoľahlivo.

Pritiahnutie investícií…

Pripravený legislatívny návrh, ktorý by mal salvadorský parlament schváliť, obsahuje aj zmienku o centrálnych bankách, “čoraz viac konajúcich spôsobom, ktorý môže poškodzovať ekonomickú stabilitu Salvadoru”. Bitcoin tento problém podľa prezidenta rieši.

“Nielen, že ľuďom umožňuje prístup k alternatívnemu, nízkonákladového finančnému systému, ale zároveň priťahuje investície do krajiny. Ak by sa iba 1 % z celkového množstva bitcoinu presunulo do Salvadoru, HDP by vzrástlo o takmer 25 %.” Tamojšia vláda tiež realizuje opatrenia v daňovej a regulačnej oblasti, aby pritiahla krypto firmy.

“Dúfame, že toto rozhodnutie je iba začiatkom vytvárania priestoru pre popredných inovátorov, tvoriacich budúcnosť financií a pomáhajúcich miliardám ľudí na celom svete.”

Tento krok Salvadoru však môže vyvolať reakciu impérií a trojpísmenkových globálnych organizácií. A, pochopiteľne, zosmiešňovanie hlavnej figúry v mainstreamových médiách.

…alebo politické divadlo?

Ekonóma Georga Selgina z Cato Institute tento krok salvadorskej vlády príliš nenadchýňa. Myslí si, že ide o politické divadlo, ktoré neprináša žiadne zmeny pre fungovanie krajiny. “Prijatie meny ako zákonného platidla zvyčajne neznamená veľa. Ľudia už majú možnosť vyžadovať platby v bitcoine. Bitcoin je fenomén, ktorý sa dostal takto ďaleko, lebo nie je štátnou menou. Nezáleží na tom, čo povie Bukele.”

Salvador v súčasnosti uznáva ako zákonné platidlo miestnu menu colon a americký dolár. Prakticky sa však používa iba stabilnejší dolár, ktorý je všade na svete stále považovaný za tvrdú rezervnú menu pre centrálne, komerčné banky, aj firmy. Hoci niektoré veľké spoločnosti už viac veria bitcoinu.

Americká centrálna banka však čoraz viac experimentuje s menovou politikou, čo ohrozuje ostatné krajiny sveta závislé na dolári. Práve táto skutočnosť môže primäť aj ďalšie štáty ku zvažovaniu bitcoinu ako rezervného aktíva. Menou s jasnými dlhodobými a predvídateľnými monetárnymi parametrami, ktoré nemôže žiadna vláda zo dňa na deň zmeniť.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *