Bitcoin nie je hladký džez, je to punkrock. Zmierte sa s tým!

Výborné vystúpenie Andreasa Antonopoulosa na konferencii Wired Money 2015 si zaslúži slovenský preklad, tu je prvá časť.

 

„Bitcoin nie je iba platobná sieť. BTC je jedna z najzákladnejších transformácií na báze peňazí. Slovo Bitcoin je hrozné, pretože obsahuje v sebe slovo minca (coin) a minca je tou naj-fyzickejšou formou akú si viete predstaviť a Bitcoin je tou naj-nefyzickejšou formou akú si dokážete predstaviť.

Bitcoin nie je mena ani platobná sieť. Bitcoin je protokol a sieťovo-centrická platforma pre zaznamenávanie vlastníctva a dôvery na peer-to-peer báze. Povedať, že BTC je mena je ako povedať, že internet je email. Mena je iba prvá aplikácia. Ak máte platformu umožňujúcu zaznamenávať vlastníctvo a dôveru, prvým typom aktív, ktoré tam budete zaznamenávať, je samozrejme mena ako najzrejmejšia aplikácia. Ale to je iba začiatok. Bitcoin nie sú peniaze pre internet. Bitcoin je internetom pre peniaze. A mena je iba prvou aplikáciou.

Prečo je tak ťažké porozumieť tomu, čo vlastne Bitcoin je? Pretože mení tak veľa základných vlastností peňazí a zmena je ťažká. Preto sa skúsenosť s vysvetľovaním Bitcoinu časom menila. Keď som sa prvý krát snažil objasniť Bitcoin, čelil som odmietnutiu. Ľudia mi vraveli: „To nie sú skutočné peniaze.“ Čítal som vážne vedecké články, celé tézy o tom, prečo Bitcoin nie sú peniaze. A predsa som ho už dva roky používal. Vlastná osobná skúsenosť vyvracala tvrdenie, že BTC nie sú peniaze. Pretože ak ho môžem používať na nákup tovaru a služieb, sú to peniaze. Ak dostávam zaplatené za moje tovary a služby, sú to peniaze. Takže prvá reakcia bola odmietanie.

Potom prišiel na rad hnev. Bitcoin je iba o drogových díleroch, teroristoch, pedofiloch, zločincoch. Ľudia sa ma pýtali, či som bol drogovým dílerom, keď som im vysvetľoval BTC. Nespýtali sa ich bankára v HSBC, či perie špinavé peniaze. To je trochu čudné.

Čo prichádza po hneve? Vyjednávanie. Práve teraz sme dosiahli tento stupeň. Bitcoin je naozaj rušivý, divný, iný. Tak čo tak sa pokúsiť ho trochu vycibriť? Pokúsme sa obrúsiť ostré hrany. Spravme ho prijateľnejším pre regulátorov. Pohodlnejším pre zasadačky správnych rád korporácií.

Bitcoin je iba nejaká pochabá mena. Blockchain je naozaj dôležitá vec. Takže teraz prechádzame marketingovou, bieliaco-čistiacou fázou, kde predstierame, že chceme narušenie. To je populárny výraz týchto čias. Chceme narušiť celé odvetvie, chceme narušiť vlastnú firmu zvnútra. Chceme zmeniť spôsob, akým sa robí bankovníctvo.

Naozaj? Výborne! Poviem vám niečo o Bitcoine. Je to otvorená, decentralizovana inovácia nepotrebujúca povolenia, úplne bez hraníc. Identita a KYC (know your customer)? To nerieši a nemôže to riešiť. To nie je chyba v programe, to je vlastnosť. Kontrola? Nie!. Nedokáže to. To nie je chyba v programe, je to vlastnosť. Chcete narušenie? Nech sa páči. Radikálne narušenie. Úplne decentralizované peniaze bez hraníc.

No tak, upokoj sa Che Guevara. Povedali sme narušenie, ale nemysleli sme zrovna takéto narušenie.

Čo keby sme sa trochu zmocnili tejto masívne decentralizovanej, úplne otvorenej, cezhraničnej, nekontrolovanej a bezmedzičlánkovej siete? Trochu ju centralizovali. Možno prihodili nejaké to KYC. A potom premenovali na Blockchain. A teraz môžeme začať investovať do tejto vecičky.

Ak sa pozriete na to, aké spoločnosti investovali do Bitcoinu, nie sú to tie, ktoré sa zaoberajú blockchainom. Sú to tie, ktoré robia centralizované bankovníctvo s Bitcoinom bez nejakého dopadu na Blockchain, bez decentralizácie, potenciálu narušenia. Bitcoin nie je uhladený džez. Bitcoin je punk-rock. Zmierte sa s tým! Je rušivý a preto je tak ťažké ho prehltnúť a zabaliť do tradičných investičných pojmov.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *