Ako ďalej, Bitcoin?

Po dlhšom čase sa dnes pozrieme na dlhodobý vývoj ceny BTC/USD. Ako vyzerá situácia v grafoch a čo vravia korelácie s inými inštrumentami?

 

Základný pohľad na týždňový graf vraví, že cena je stále medzi dvoma silnými mantinelmi- 455 USD hore a 310 USD dole. Minulotýždňová sviečka dokončila reverz medvediu formáciu po nerozhodnom predchádzajúcom týždni. Price action pri dôležitej úrovni býva rozhodujúca a momentálne to vyzerá, že cena chce ísť dole. Aj keď miernu neistotu vyvoláva fakt, že k ďalšiemu ataku na rezistenciu pred nasledovným poklesom už neprišlo, čo by mohlo znamenať, že býci ešte zbierajú sily.

 

V dolných partiách grafu je najbližší štrukturálny suport na 350-366. Po prerazení tejto zóny sa dostáva do hry už spomínaná úroveň 310. Sem by sme sa mali dostať skôr či neskôr, keďže ako rezistencia bola táto čiara atakovaná neúspešne zdola až tri krát, pričom až štvrtý pokus v októbri 2015 bol úspešný. Aj preto sa dá predpokladať, že sa cena ešte minimálne raz pozrie k tomuto magnetu. Pod dôležitým suportom je už iba superdôležitá úroveň momentálne okolo 270, ktorá tiež môže byť atakovaná.

 

Pri obchodovaní akéhokoľvek inštrumentu je dobré poznať, s akými inými inštrumentami koreluje cena, čím sa dá predvídať predpokladaný smer v najbližšom období. Je štatisticky overené, že cena BTC/USD vykazuje signifikantnú priamu úmernosť s cenou páru USD/CNY a nepriamu so zlatom.

 

XBT-Gold

 

Ak sa teda pozrieme na zlato, môžeme zbadať začiatok potvrdeného breaku cez menej dôležitú rezistentnú trendlíniu s možný rastom ceny až ku 1400 USD. Tento vývoj môže byť negovaný zatvorením pod 1200 USD.

Screenshot - 08.03.2016 - 12:20:59

 

Čo vraví čínsky renminbi a dolár? Celkovo korekcia v trende nahor. V podstate je to iba vyčkávanie na ďalšie kolo devalvácie yuanu čínskou vládou. Vidieť celkom pekný zostupný kanál, v ktorom sa cena pohybuje nadol od začiatku januára. Price action (teda napríklad počet a veľkosť denných sviečok v pohybe nahor, resp. dole) nasvedčuje, že minimálne ešte jeden swing smerom dole možno očakávať. Samozrejme, ak čínska centrálna banka neprekvapí.

Screenshot - 08.03.2016 - 12:24:45

 

Ďalším inštrumentom, ktorý síce nemá za sebou dlhú históriu a preto akékoľvek odvodzovanie môže byť klamlivé, je Ether. Za pár mesiacov sa zo “žetónu programátorov” vyprofiloval najsilnejší altcoin, blikajúci veľkými číslami na radare obchodníkov. Uvidíme, ako je na tom s kondíciou, no podobným odreninám ako Bitcoin v tomto štádiu sa zrejme nevyhne. Skúmanie grafu ETH/USD (sviečky) a BTC/USD odhaľuje skôr nepriamu závislosť, podobne ako pri zlate. Ak sa ETH/USD udrží nad nedávno prelomenou magickou hranicou 10 USD, môže ísť vyššie minimálne dvojnásobne v krátkom čase. Opäť indícia skôr klesajúcej ceny pre BTC/USD.

 

 

Na záver ešte upozornenie, že predchádzajúce riadky nie sú v žiadnom prípade investičným alebo obchodným odporúčaním, ktorým by ste sa mali riadiť. Je to iba jeden z mnohých subjektívnych pohľadov na trhy. Pred každým rozhodnutím si spravte vlastný úsudok a domácu úlohu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.