Víťazom bitky o bitcoin bude Bitcoin Core

Najvýznamnejšia kryptomena Bitcoin prechádza v týchto dňoch najdôležitejšími technologickými zmenami od jej vzniku. Implementácia SegWit riešenia je už takmer istá, hoci teoreticky stále prichádzajú do úvahy aj iné možnosti, vrátane rozdelenia siete a existencie viacerých variant kryptomeny.

Bitcoinpit oslovil niekoľko ľudí z kryptokomunity s otázkami týkajúcimi sa momentálneho stavu, možných scenárov a preferovaných riešení.

Sledujete súčasný vývoj bitcoin kódu?

Manfred Karrer (zakladateľ decentralizovanej kryptozmenárne Bisq, predtým Bitsquare.io): Áno, samozrejme. Je to dôležité najmä z pohľadu rizík vyplývajúcich z možného rozdelenia siete, ak Segwit nebude aktivovaný pred 1.8.

Marián Jančuška (prevádzkovateľ prvého bitcoinmatu na Slovensku a jedného z prvých v Európe Mojbitcoin.sk): Nie som programátor, preto sa snažím nájsť dôveryhodných a nezaujatých ľudí, ktorí dokážu zhodnotiť kvalitu kódu. Na základe ich názorov sa rozhodujem.

Juraj Bednár (haker, podnikateľ a spoluzakladateľ Paralelní Polis): Trochu. Za problém považujem to, že veľa ľudí rozmýšľa o bitcoine z hľadiska kódu a technických záležitostí. Ale bitcoin je spoločenská inštitúcia, sieť ľudí presúvajúcich hodnotu.

Hlavným problémom je, že hodnota tejto siete závisí na počte používateľov (približne n^2). Čo geekovia nechápu je, že väčšinu ľudí nezaujíma Segwit, veľkosť bloku, ani nič podobné. Záleží im na transakčných nákladoch. Mali by sme viac hovoriť o netechnických dôsledkoch týchto vylepšení. Čo to prinesie obyčajnému majiteľovi obchodu alebo používateľovi bitcoinu?

Peter Šurda (bitcoin ekonóm a hlavný developer aplikácie Bitmessage): Nemám nejaké špeciálne názory na stav bitcoinu. Nejako bude.

Víťazom bitky o bitcoin bude Bitcoin Core

Aká verzia bitcoinu podľa vás vyhrá? Môže dlhodobo existovať viac ako jedna varianta bitcoinu? Aký by to malo vplyv na bitcoinový ekosystém?

MK: Som si istý, že víťazom je Bitcoin core. Dôvod spočíva v tom, že je tam sústredená zďaleka najväčšia inteligenčná kapacita. Sú to ľudia, ktorí vytvorili a udržiavajú projekty už mnoho rokov a za ten čas mnohí získali neoceniteľné skúsenosti.

MJ: Nemám presnú predstavu o tom, čoho sú jednotlivé tábory schopné a čo sa chystajú spraviť pri rôznych scenároch, ktoré môžu nastať. Dávam prednosť UASF/ SegWit riešeniu, no pripravujem sa aj na akýkoľvek iný výsledok.

Technicky to, samozrejme, možné je. Avšak ekonomická životaschopnosť dvoch alebo viacerých bitcoinov je v dlhodobom horizonte otázna.

Myslím, že by to bol mix pozitívnych a negatívnych dopadov. Pozitívom by bolo, že horúca “diskusia” medzi tými dvoma tábormi by pravdepodobne konečne zmizla. Oba tábory by sa tak mohli sústrediť na preukázanie ich riešení v každodennom živote. Negatívnymi dopadmi by bolo zmätenie verejnosti a zhoršenie vnímania bitcoinu, pokles ceny/volatilita, dodatočná energia a zdroje potrebné na nevyhnutné úpravy, atď…

JB: Neviem.

Nazdávam sa, že všetky možnosti sú v súčasnosti otvorené. Myslím, že dohoda na neobmedzených blokoch nenastane. Takže ak časť komunity, ktorá požaduje neobmedzené bloky, ich naozaj chce, nemali by otáľať so založením vlastnej siete.

Rozdelenia siete v podobe hardforku sa príliš neobávam. Uvidíme, ktorá verzia nakoniec zvíťazí. Úspešný hard fork nesie so sebou väčšinu používateľov.

Aké riešenie (UASF, Segwit, Segwit2x,…) preferujete (ak je nejaké) a prečo? Alebo vás to vôbec nezaujíma…

MK: Podporujem SegWit a BIP 149 a tak isto BIP 148 (UASF). SegWit2x by mohol predstavovať užitočný nástroj ako pomôcť ťažiarom nestratiť tvár a aktivovať SegWit. Ale som si istý, že s pokusmi o hardfork neuspeje.

MJ: Preferujem UASF/SegWit a presne to momentálne signalizuje bitcoin automat a je pripravený riadiť sa po 1. auguste. (www.mojbitcoin.sk)

JB: Segwit je užitočný aj pri iných veciach ako je škálovanie. Preto preferujem akékoľvek riešenie, ktoré implementuje SegWit alebo iné riešenie prinášajúce tvarovateľnosť transakcií. Okrem toho si myslím, že škálovateľnosť bitcoinu je úplne nepodstatná. Už čoskoro tu bude Rootstock sidechain, ktorý je škálovateľný (dokonca ani nezávisí od SegWitu), existujú fungujúce implementácie Lightning network. Nemal by som problém ani s väčšími blokmi. Nech je to čokoľvek, čo funguje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *