Graf vývoja ceny bitcoinu od konca roku 2017

Je cena bitcoinu manipulovaná bankstermi z Wall Street?

“Cenu bitcoinu manipulujú bankstri cez futures trh.” Zaznieva v ostatnom čase z radov frustrovaných obchodníkov, špekulantov, investorov. Tí sa, obrazne povedané, v novembri dozvedeli o nejakom bitcoine a v decembri do kryptomeny vrazili celý svoj kapitál, prípadne otvorili riskantné nákupné pozície za požičané peniaze. Samozrejme, pri následnom výplachu v podobe poklesu ceny bitcoinu o vyše 70 % o peniaze prišli úplne, alebo ich teraz obchádza triaška zo zápornej hodnoty svojej investície.

Graf vývoja ceny bitcoinu od roku 2014

Futures trhy ako nástroj manipulácie

Nie že by trh s bitcoinom nebol manipulovaný. Nie je žiadnou novinkou, že cena všetkého, na čo má dosah Wall Street, je náchylná na pohyb v intenciách, aké si želajú bankstri. Viď napríklad cena zlata, striebra. Výborným nástrojom takéhoto ovládania trhu je práve futures trh. A to najmä pre možnosť vysporiadania kontraktov nie v obchodovanom inštrumente (komodite), ale dolároch, teda fiat papieroch, ktorých si bankári natlačia koľko chcú.

Samozrejme, derivátových trhov existuje nespočetne veľa a bankári sa s nimi môžu hrať oboma smermi – zvyšovať, či znižovať cenu inštrumentu. Autor virálneho videa o manipulácii ceny bitcoinu ukazuje na paralelu s cenou zlata a striebra spred pár rokov. Prudký rast ceny vzácnych kovov prešiel do prudkého poklesu – naozaj “nevídaná vec” 🙂 Má to súvisieť so zavedením futures kontraktov, podobne ako koncom vlaňajšieho roku pri bitcoine. Táto téza má jednu chybu. Futures trh so zlatom a striebrom funguje podstatne dlhšie ako pár rokov. Takže tí veľkí hráči, ktorí vyhnali trh do výšin, spravidla môžu aj za jeho “zosypanie”.

Graf vývoja ceny bitcoinu od konca roku 2017

Manipulácia “správami”

S príchodom Wall street žralokov, ktorých úlovky zo špekulácií vo fiat svete v posledných rokoch nestoja za veľa, sa mení aj bitcoinový trh. Teda v zásade až tak nie. Psychológia hry je stále rovnaká, zmenila sa iba časť najsilnejších hráčov, rozhodujúcich o pohybe ceny a veľkosť dopadu. Tá sila dopadu sa prejavuje aj typickou črtou rukopisu bankstrov – manipuláciou správ, ktorými sa veľká časť drobných špekulantov stále riadi. Informácie o novej regulácii trhu, zákaze kryptomien vo fiatlande X (poprené o pár dní neskôr), haknutí bezvýznamnej burzy Y, či citovanie nejakého vysokopostaveného bankstera, ktorý verejne označí kryptomeny za šit, aby vzápätí priamo on alebo jeho a ďalšie inštitúcie nakúpili.

Presun bitcoinu zo slabých rúk

Cieľom týchto manipulácií, samozrejme, môže byť udržovanie kontroly nad nástrojom smrteľne nebezpečným pre banky. Určite je to však snaha o presun vlastníctva kryptomeny od drobných špekulantov, investorov, či dovtedajších hodlerov k veľkým hráčom. Ale tento presun kapitálu sa deje už od vzniku bitcoinu, ktorý z roztrasených rúk prechádza do silnejších.

Paralela so zlatom? Nie celkom

Paralela s kontrolou ceny vzácnych kovov cez derivátové trhy je namieste, no je tu pár rozdielov. Okrem limitovaného množstva bitcoinu sa jeho značná časť nachádza vo vlastníctve hardcore slobodne zmýšľajúcich ľudí, ktorý zväčša už pred niekoľkými rokmi kupovali kryptomenu z presvedčenia a pre jej vlastnosti, nie z túžby po rýchlom zisku (ten je pre nich iba bonusom). Presvedčiť týchto ľudí, aby realizovali zisk a vzdali sa bitcoinu bude pre establišment ťažká úloha.

Graf vývoja ceny zlata (XAU/USD)

Vďaka súčasnému honu štátov na finančnú aj osobnú anonymitu a obmedzovanie slobody si cestu ku kryptomenám nachádza a bude nachádzať čoraz viac ľudí. Preto ani bitcoin nebude vnímaný iba ako špekulatívny nástroj, ale prinajmenšom ako úložisko hodnoty.

Aj Wall Street chce zarobiť tisícky percent

Veľryby ešte len teraz naskakujúce na bitcoin raketu chcú zarobiť. A to môžu iba tak, že cenu zo 6000 USD vyženú o stovky až tisícky percent vyššie. Áno, za zosypanie trhu z 20-tisíc dolárov na súčasnú (a možno ešte nižšiu) úroveň môžu finančníci. Rovnako ako za vzostup zo 6 na 20 000 USD v závere roka. Zaujímavé, že vtedy o manipulácii trhu nebolo vôbec počuť. Pretože zarábali aj cvičené opice, vediace ako kliknúť na tlačítko Kúpiť.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *