V prípade núdze panikárte

Mt.Gox panika: Kurz bitcoinu sa prepadol o 25 % za tri dni

Kurz bitcoinu prudko klesá. Bitcoin sieť je rozdelená na dva hlavné tábory s rozdielnymi pohľadmi na funkciu kryptomeny. To sa prejavuje na cene. Kurz bitcoinu oproti doláru aj euru sa prepadol v ostatných troch dňoch zhruba o 25 % a zatiaľ nenachádza dno.

Na trhu je panika. Averzia voči bitcoinu, vyjadrená pomerom kapitalizácie ostatných kryptomien, nebola nikdy v histórii vyššia ako práve teraz. Nebudeme na tomto mieste skúmať príčiny a motivácie jednotlivých aktérov. Ani to, čo je skutočnosť a čo sú iba reči a pokusy o manipuláciu.

Kurz bitcoinu prudko klesá

Podstatné je, že tak ako sa bitcoin tešil dôvere ešte dva týždne dozadu (aj pre očakávania z ETF fondu), tak teraz dôveru stráca. Koľko z toho sú iba nenaplnené očakávania a koľko hroziaci rozkol v sieti vďaka Bitcoin Unlimited nie je dôležité.

Kurz bitcoinu prudko klesá. Ba priam padá už tretí deň po sebe. Zvyčajne takéto sériové výpredaje trvajú tri až štyri dni. Pozrime sa preto na graf bitcoinu, či naznačí možné miesta odrazu.

Graf BTCUSD na burze Bitfinex je jasne pod EMA 50-dňovým priemerom. Kurz bitcoinu prudko klesá a už prelomil aj 68 % Fibo tohtoročného rastového pohybu od začiatku roku. Preto je dobré pozrieť sa na nižšie méty a zmenšiť mierku grafu.

Nie je dôvod na paniku. Iba ju potrebuje niekto vyvolať

Suma sumárum, pri prepnutí na týždňový graf a vyznačení pár dôležitých čiar vidno, že zatiaľ sa až tak veľa nedeje. Vlastne v kontexte rastového trendu od augusta 2015 vôbec nie je dôvod sa znepokojovať. Teda až na tohtotýždňovú výraznú červenú sviečku. Tá je skutočne impozantná a možno ju porovnať iba s pohybmi prebiehajúcimi počas krachu burzy Mt.Gox.

Ako prvá suportná bariéra, kde by kurz bitcoinu mohol nájsť podporu, sa javí načrtnutá rastúca trendlínia na úrovni okolo 900 USD. Tesne pod ňou sa nachádza 38 % Fibo rastového pohybu od 163 USD v 2015. Pri priblížení na timeframe s dennými sviečkami tu vidieť zároveň červený EMA 200 priemer, čo je tiež solídny dôvod na odraz ceny bitcoinu.

Cena môže teoreticky spadnúť aj nižšie bez toho, že by bola rastová štruktúra trhu ohrozená. Tou hranicou je 750 USD ako dno posledného swingu a zároveň v súčasnosti EMA 50-týždňový priemer. Ešte nižšou hranicou, ale tu už by muselo ísť iba o bleskurýchly špik pod 750 a návratom späť, je 68 % Fibo na 612 USD.

V prípade núdze panikárte

“V prípade stavu núdze začnite s panikou.” Zdá sa, že niekto sa v takomto stave nachádza. Bitcoin Core to však nie je.

Your comment...